Dlaczego firmy, które projektują wnętrza tracą klientów?

Jak się okazuje bardzo dużo firm, które aranżują wnętrza nie potrafi przyciągnąć klientów lub nie potrafią zatrzymać ich na dłużej.

http://www.inmagine.pldoskonale wiedzą na czym polega profesjonalna obsługa klienta.

Większość Polaków szuka usługi projektowania wnętrz w internecie. Dlatego właśnie klienta można stracić niemal w kilkanaście sekund, kiedy po wejściu na stronę niezadowolony z jej działania szybko ją opuści. Długo ładująca się witryna, nieczytelne czcionki, wyskakujące nie wiadomo skąd reklamy, irytująca muzyka, brak precyzyjnych informacji o usłudze aranżacji wnętrz, słabo widoczne dane kontaktowe czy brak portfolio architektów. Z pewnością wszystkie te elementy nie zachęcają do dokonania wyboru usługi. Szczególnie tu – w internecie, gdzie w ciągu kilku sekund można znaleźć konkurencyjną firmę z tej samej branży. Dlatego zoptymalizowana strona internetowa, także z uwzględnieniem wymagań takich urządzeń jak telefon komórkowy czy tablet – to dziś podstawa.

Umiejętność rozmowy z klientem w firmie, która modnie projektuje wnętrza to jedna z podstaw zachęcenia go do pozostawienia swoich ciężko zarobionych pieniędzy w firmie. Jednak najpierw trzeba pozwolić wyrazić mu, czego potrzebuje w swoim domu czy przestrzeni, którą chce zaaranżować. Tak więc dekorator wnętrz, który zdominuje dyskusję sprawi wrażenie – że marnuje czas klienta, nie odnosi się do jego potrzeb czy też go nie słucha. W efekcie natłok informacji sprawi, że klient będzie myślał o wszystkim innym, niż o usłudze oferowanej przez firmę. W trakcie rozmowy to klient powinien mówić przez około 70 proc. czasu. Dobry architekt wnętrz jest w stanie osiągnąć taki stosunek, wiedząc jak i o co pytać klienta.

Niespełnienie obietnic wobec klienta kończy się jego natychmiastową utratą. Nic tak nie denerwuje klientów, jak próba manipulacji lub co gorsza oszustwa. Przykładowo oferowanie usług, ale nie informowanie o ukrytych opłatach, które klient musi pokryć, to strategia mająca bardzo krótkie nogi. Być może w ten sposób uda się skutecznie sprzedać usługę kilka razy, ale osoba, która go nabędzie już więcej do takiej firmy nie powróci ani nie będzie polecała dekorowania wnętrz przez daną firmę. Długofalowo uczciwość w relacjach klient-firma jest zdecydowanie bardziej skuteczna.

W dzisiejszym bardzo dynamicznym świecie czas często bywa wręcz bezcenny w porównaniu z pieniędzmi. Dlatego należy szanować go w odniesieniu do klienta. Nie tylko w momencie samego dokonywania projektu ale także w obsłudze po wykonaniu projektu wnętrza. Jeśli więc np. klient chce złożyć reklamację, firma powinna mieć na taką ewentualność przygotowane przejrzyste procedury, które całą sprawę pozwolą załatwić w kilka minut. Tak więc problem klienta trzeba rozwiązać jak najszybciej, tak aby spełnić jego oczekiwania i jak ognia unikać odsyłania go z rąk do rąk. Później nawet najróżniejsze dodatkowe usługi i działania do projektu wnętrza mogą nie wpłynąć na zmianę złego wrażenia, które odniósł na samym początku obsługi.